Centar za inkluziju i socijalne usluge – CIS je utemeljen radi pružanja, poticanja i podržavanja procesa uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama u prirodnu društvenu sredinu na području Bjelovarsko- bilogorske županije.

CILJEVI :

  • Prevencija institucionalizacije
  • Deinstitucionalizacija
  • Adekvatan smještaj izvan obitelji
  • Programi patronaže i drugih vidova podrške unutar obitelji (savjetodavni programi, intervencije)
  • Unapređivanje i ostvarivanje različitih vidova podrške kojima je cilj uključivanje osoba s intelektualnim teškoćama u lokalnu zajednicu
  • Poticanje stvaralačkog rada i shodno propisima podrška pri zaposlenju osoba s intelektualnim teškoćama
  • Organiziranje edukacija svim članovima udruge, obiteljima i zajednici
  • Provođenje programa samozastupanja
  • Razvijanje svih drugih djelatnosti i aktivnosti koje mogu pridonijeti ostvarivanju ciljeva udruge u svrhu unapređenja kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama

Svakoj osobi mjesto je u zajednici.

Osobe s teškoćama treba uključiti u uobičajene stambene, obrazovne i radne sredine, te općenito aktivnosti koje lokalna sredina nudi.

Smatramo kako je položaj osobe s invaliditetom društveno uvjetovan, te da se društvo treba prilagođavati njihovim potrebama.

“Problemi osoba s invaliditetom nastaju zbog društvenih ograničenja, a ne zbog njihove različitosti” (Reiser, 1994.).

USLUGE ORGANIZIRANOG STANOVANJA

Glavna djelatnost Udruge usmjerena je na uslugu organiziranog stanovanja koja je namijenjena svim osobama s intelektualnim teškoćama koje trebaju podršku kako bi živjele u zajednici (osobe koje su denstitucionalizirane i osobe čija se institucionalizacija želi spriječiti).

Organizirano stanovanje provodi se u unajmljenim stanovima ili u stanovima koji su u vlasništvu osoba kojima se pruža podrška. U jednom stanu živi od jedne do pet osoba, u skladu sa svojim željama i potrebom za podrškom. Svakoj se osobi pruža podrška u svim životnim područjima (stanovanje, rad, slobodno vrijeme). Osobama se pruža podrška kako bi u što je moguće većoj mjeri usvojile vještine odgovornog ophođenja s novcem, brige o sebi i o stanu, pripreme hrane, korištenja javnog prijevoza i  stvaranju i održavanju prijateljstava i poznanstava. Potiče se korištenje resursa i usluga koje lokalna zajednica nudi (zdravstvena skrb, trgovine, kulturne, rekreacijske, sportske i religiozne aktivnosti). Podršku pružaju asistenti i stručno osoblje, ovisno o potrebi  od 0 do 24 sata dnevno.

Za sada na ovaj način živi u gradu Bjelovaru i gradu Grubišnom Polju 81 osoba s intelektualnim teškoćama u ukupno 24 stambene zajednice, a u našoj Udruzi zaposleno je 40 radnika koji im pružaju podršku.

Našim programima je, osim usluga stanovanja, obuhvaćeno pružanje podrške korisnicima i u svim ostalim svakodnevnim aktivnostima koje su vezane uz život u kući, a isto tako i u njihovoj lokalnoj zajednici.

RADNE AKTIVNOSTI

Važan dio života svake osobe, pa tako i osobe s intelektualnim teškoćama je rad, doprinošenje svojoj zajednici i privređivanje.

Zapošljavanjem uz podršku osobama s teškoćama pronalazimo poslove na otvorenom tržištu rada, te osiguravamo podršku na radnom mjestu. Podršku osobama s intelektualnim teškoćama kod obavljanja radnih zadataka pružaju radni asistenti.

U suradnji s Udrugom za Promicanje inkluzije smo tijekom 2010. i 2011. godine u okviru IPA projekta “Službe za radne aktivnosti uz podršku za osobe s intelektualnim teškoćama”  razvili program zapošljavanja uz podršku na otvorenom tržištu rada i time omogućili pristup svrsishodnim radnim aktivnostima za one pojedince koji nisu u mogućnosti uključiti se u redovni rad.

Program radnih aktivnosti uz podršku za osobe s intelektualnim teškoćama smatramo izuzetno važnim, jer zapošljavanje osoba s intelektualnim teškoćama potiče zapošljavanje osoba koje su u kategoriji teško zapošljivih osoba i promiče ideju jednakosti i istih mogućnosti za sve.

Kako bi se poradilo na većoj mogućnosti zapošljavanja ove populacije, u travnju 2012.god. započeli smo pilot projekt podizanja plastenika i samozapošljavanja osoba s intelektualnim teškoćama uz financijsku podršku Open Society Mental Health Initiative.

Kako se pilot projekt pokazao vrlo uspješnim, započeli smo širenje programa prijavama na razne natječaje, te osnovali poljoprivredno gospodarstvo (upisano u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava). Tijekom zadnjih 7 godina poljoprivredno gospodarstvo se razvilo radom ovih vrijednih ljudi u plastenicima, staklenicima, na otvorenom polju i u voćnjaku.